Ważnym aspektem czystości w każdej firmie jest czystość posadzek. Szczególnie samo wejście do firmy w znacznym stopniu wpływa na jej ocenę. Postaramy się pokrótce przedstawić metodę gruntownego doczyszczenia i zabezpieczenia posadzek w holach i ciągach komunikacyjnych.
CZYSZCZENIE GRUNTOWNE I POWŁOKI ZABEZPIECZAJĄCE
Ważnym aspektem czystości w każdej firmie jest czystość posadzek. Szczególnie wejście do firmy w znacznym stopniu wpływa na jej ocenę. Postaramy się pokrótce przedstawić metodę gruntownego doczyszczenia i zabezpieczenia posadzek w holach i ciągach komunikacyjnych.
W przypadku starszych, nieco podniszczonych posadzek istotnym elementem utrzymania czystości jest jej gruntowne doczyszczenie. Taki sam problem może wystąpić w pomieszczeniach po remontach, bądź budowie. Najlepszym sposobem doprowadzenia posadzki do czystości jest jej gruntowne doczyszczenie z zastosowanie profesjonalnych środków czystości firmy Kiehl proponowanych prze Les Higiena. Są to Li-Ex, Copex lub Poly-Ex.
Za pomocą maszyny jednotarczowej Higiena Premium należy nałożyć na posadzkę roztwór jednego z w środków jednocześnie szorując (czyszcząc) posadzkę, odczekać ok 5-10 minut w celu zadziałania środka chemicznego. Zebrać pozostałość wraz z brudem odkurzaczem Higiena Premium. Po dokonaniu tego zabiegu należy czystą wodą zneutralizować posadzkę za pomocą mopa bawełnianego i ponownie zebrać pozostałości wody odkurzaczem. Metodę taką stosuje się do doczyszczania niezabezpieczonych posadzek, jak i do zdzierania starych powłok polimerowych. W przypadku nie doczyszczenia podłogi w 100%, procedurę należy powtórzyć, aż do uzyskania zadowalającego efektu lub zdarcia całej starej powłoki zabezpieczającej.
W celu zabezpieczenia posadzek przed nadmiernym brudzeniem, a także zużyciem stosuje się specjalne powłoki zabezpieczające. Jej rodzaj zależy od materiału z jakiej wykonana jest posadzka. W każdym przypadku zalecamy będące w naszej ofercie profesjonalne środki firmy Kiehl. Są to w przypadku posadzek z tzw tarketu – Thermodur, Thermohospital lub Verodur Satina (o matowym połysku), a w przypadku posadzek kamiennych lub marmurowych – Prisma. Są to produkty gotowe do użycia.
Sposób wykonania powłoki zabezpieczającej.
Za pomocą mopa płaskiego z mikrofazy należy nałożyć na gruntownie doczyszczoną posadzkę cienką warstwę powłoki zabezpieczającej. Powłokę należy nałożyć z należyta starannością, pamiętając o dokładnym i równomiernym jej rozprowadzeniu. W tej fazie prac należy także pamiętać, aby nie nakładać warstw środka chemicznego na siebie. Mogą przez to powstać brzydkie wizualnie smugi lub zgrubienia. Po nałożeniu jednej warstwy należy odczekać od 30 do 60 minut (do wyschnięcia). Po tym czasie należy nałożyć z taką samą starannością drugą warstwę. W przypadku nakładania trzeciej warstwy procedurę należy powtórzyć. Po nałożeniu ostatniej warstwy posadzka jest gotowa po 4-5 godzinach do użytkowania. Czas oczekiwania na jej całkowite wyschnięcie może być uzależniony od warunków pogodowych takich jak wilgotność powietrza i temperatura. W celu lepszego utwardzenia nałożonej powłoki, jak i jej lepszego nabłyszczenia zaleca się dodatkowe polerowanie polerką Higiena Premium z zastosowaniem białego pada.
Trwałość nałożonej powłoki kształtuje się od 3 do 6 miesięcy w zależności od intensywności jej użytkowania, a w miejscach mało uczęszczanych nawet do 12 miesięcy. W tym miejscu należy wspomnieć, że poprzez te zabiegi uzyskujemy nie tylko doskonałe właściwości wizualne, ale także możemy zdecydowanie przedłużyć trwałość posadzki. Dodatkowym atutem jest też łatwiejsze utrzymanie czystości zabezpieczonej posadzki. Ma to bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji, które są zdecydowanie niższe, niż przy użytkowaniu niezabezpieczonych w ten sposób powierzchni.
Andrzej Nowicki, Kierownik Działu Analiz