Ochronne rękawice sprawdzą się zarówno w domu, jak i w pracy. Rękawiczki jednorazowe zapewniają bezpieczeństwo oraz pomagają utrzymać higienę i czystość wszędzie tam, gdzie jest to istotne, czyli na przykład w budynku służby zdrowia, w branży hotelarskiej, kosmetycznej czy gastronomicznej. Na rynku znaleźć można różne rodzaje rękawic, wykonane z lateksu, polichlorku winylu lub gumy. Dowiedz się, które najlepiej sprawdzą się do poszczególnych zadań.
Ze względu na wysoką wytrzymałość rękawiczki lateksowe polecane są wszędzie tam, gdzie są one narażone na uszkodzenie, pęknięcie czy rozciąganie. Stanowią także dużą zaporę dla różnych drobnoustrojów, dzięki czemu często wykorzystywane są w służbie zdrowia. Te jednorazowe rękawiczki posiadają wiele zalet, jednak przez duże ryzyko uczuleń warto stawiać na rękawice hipoalergiczne, takie jak te bezpudrowe.
Rękawiczki winylowe te wykonane są z polichlorku winylu. Nie są one wyposażone w substancje pudrujące, dzięki czemu nie uczulają przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskiej ceny. Są one jednak zdecydowanie mniej rozciągliwe i wytrzymałe od konkurencji. Ponadto nie sprawdzą się one w miejscach, w których ważne jest ich szczelne przyleganie do dłoni i zabezpieczenie przed drobnoustrojami. Nie spotkamy ich w laboratoriach czy szpitalach, jednak z powodzeniem stosować je można podczas codziennych prac porządkowych w domu.
Stworzone zostały z myślą o tych, którzy są uczuleni na lateks. Rękawiczki nitrylowe wykonane są z niezwykle wytrzymałej gumy butadienowo-akrylonitrylowej, nie powodują podrażnień czy uczuleń. Niełatwo je uszkodzić i rozerwać, dlatego bez obaw stosować je można w trakcie pracy w ośrodkach medycznych czy laboratoryjnych oraz wszędzie tam, gdzie niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Rękawiczki nitrylowe są grubsze od tych lateksowych, ponadto wykazują one wyjątkowo wysoką odporność przy kontakcie z różnymi niebezpiecznymi substancjami chemicznymi, takimi jak rozpuszczalniki czy cytostatyki.